Čo skrýva les

19.04.2020 21:41

Rok – vyrabimesdetmi – album na Rajčeti

Ahoj deti!

Tento kalendárny mesiac sa volá apríl a hovorí sa o ňom, že je to mesiac lesov. Tak som sa rozhodla, že vás do ňho zavediem. Niektorí tam chodíte pravidelne, iní zasa menej často. Vždy je tam však čo pozorovať, skúmať, voňať, počuť, cítiť, skrátka, v lese je výborne!

Skúste sa pozrieť na prvý obrázok  a porozprávajte, čo všetko v lese môžeme nájsť?

- Aké tam žijú zvieratká?

- Aké tam rastú rastliny?

- Kto v lese pracuje? Čo tam robí?

- Ako sa v lese máme správať?

Verili by ste tomu, že velikánsky strom v lese, vyrastie z maličkého semienka, gaštana, žaluďa  či  bukvice? Presvedčte sa samé!   Ako rastie strom? - www.youtube.com/watch?v=U-L0Sjowy68

Vieš ako sa volá stromček, ktorý si práve videl/a vyrásť. Pomôže ti ďalšie video.

listnaté stromy -  www.youtube.com/watch?v=Bem_DoIeAZc

Teraz už vieš ako vyzerá dub, buk, gaštan, javor, breza, lipa (jelša a jaseň).

ihličnaté stromy - www.youtube.com/watch?v=QmLDvngPSqU

Teraz už vieš ako vyzerá smrek, jedľa, borovica, smrekovec opadavý, tis (borievka).

Ak si niečomu nerozumel/a, nevadí. Video je v češtine. Mamka alebo ocko ti to isto radi preložia.

Z čoho sa skladá strom?

Určite vieš, aký je rozdiel medzi stromom a kríkom. Čo chýba kríkom a stromy to majú?

Na obrázku nájdi všetky stromy. Koľko si ich narátal/a?

Koľko je na obrázku kríkov? Čoho je viac?

Maľované čítanie:

Započúvajte sa do lesa!  Zvuky lesných zvierat - www.youtube.com/watch?v=I-rlZPBQCcw

Keď pôjdeš do lesa a budeš tam potichu, možno začuješ jeden z týchto zvukov. Veľa šťastia!

Predstavte si, milé deti, v stredu 22. apríla oslavuje naša planéta Zem narodeniny. Nie je to síce deň výročia jej vzniku, ake v tento deň si všetci naliehavejšie uvedomujeme, že ju máme len jednu a musíme sa o ňu starať.

Urob si pracovný list Ochrana prírody.pdf (555909)

Slovo recyklácia už poznáš. Takto sa triedi - recykluje odpad:

RECYKLÁCIA.pdf (146241)

Toto je naozaj zaujímavé! Pozri sa, ako dlho sa rozkladajú v prírode niektoré veci, ktoré už človek nepotrebuje.

Ako by si ty mohol/mohla pomôcť našej planéte Zem, aby bola čistejšia, krajšia a zdravšia? Skús o tom porozmýšľať. Prosím, neostaň len pri rozmýšľaní.

Pracovné aktivity:

HĽADAJ DVOJICE.pdf (222719)

OBKRESLI DUBOVÝ LIST.pdf (66756)

NÁJDI DVOJICU.pdf (185757)

LOGICKÁ HRA - Usporiadanie kameňov.pdf (185823)

- Túto hru môžete hrať v lese s kamienkami alebo doma s gombíkmi, LEGOm či inými vhodnými predmetmi. Budete potrebovať 20 kameňov, gombíkov, LEGO kociek - čohokoľvek.  Dieťa napodobňuje rovnaké usporiadanie predmetov.

A teraz sa už vyberieme do skutočného  lesa:

LESNÁ MATEMATIKA

LESNÉ POKLADY

Doma si prichystaj krabičku lesných pokladov. Vyrobíš si ju veľmi jednoducho. Rodičia ti vytlačia nasledujúci pracovný list. Obrázky si vystrihneš podľa inštrukcie a nalepíš jeden na obal od vajíčok a druhý na vrchnú vnútornú stranu.

Lesné poklady.pdf (301580)

Mne sa to podarilo takto. Keď sa lepšie prizrieš, niečo mi tam chýba. Nájdeš to? Vám prajem, aby ste mali viac šťastia. Urči bude vaša krabička pokladov celá zaplnená.

NÁJDI SPRÁVNY TVAR

Ak budeš v lese, nezabudni si domov priniesť okrem plnej krabičky lesných pokladov aj rôzne kamene. Dobre ich umy v malom vedierku, aby si v kúpelni nerozbil/a umývadlo. Keď kamene uschnú, obkresli si jeden po druhom fixkou na výkres a hra sa môže začať. Pokojne zapoj do hry aj rodičov a súrodencov. Skúste čo najrýchlejšie umiestniť všetky kamene na svoje predkreslené miesto na výkrese. Použite pri tom stopky. Nájdeš ich v mobilnom telefóne.

FROTÁŽ

Už si niekedy počul/a také slovo? Podobá sa na látku, z ktorej sú uteráky, ponožky alebo župan. Volá sa froté. Frotáž ale nesúvisí so žiadnou látkou. Je to maliarska technika, ktorá sa nám do lesa výborne hodí.

Nezabudni si na výlet do lesa zobrať zopár kancelárskych papierov a farebné pastelky. Nájdi si strom, prilož k nemu papier, pevne ho drž a jemne po ňom prechádzaj bočnou hranou pastelky. Výsledok ťa isto prekvapí.

Ak si si zabudol papier a pastelky vziať do lesa, nezúfaj. Domov si prines pár veľkých listov. List polož na stôl, prikry ho kancekárskym papierom a jemne po ňo prechádzaj hranou pastelky. Čo na to povieš?

LOVEC PAVUČINY

Na lovenie pavučiny potrebuješ len čierny papier. Teraz si už iba nájdeš peknú pavučinu...  Doma si môžeš dokresliť bielou farbičkou pavúčika vysiaceho na svojej tenkej pavučine. Nezabudni, že pavúk má 8 nôh.

SPRAV SI VLASTNÉHO SLIMÁČIKA

Ak máš doma ulitu a kamienky dokážeš z nich vyrobiť napríklad takýchto slimáčikov.

LESNÝ PÁTRAČ

Vytlač si pracovný list a hor sa do lesa pátrať,  počúvať,  voňať,  cítiť...

LESNÝ PÁTRAČ.pdf (127191)

OBÍM STROM

Nájdi si pekný strom. Dobre si ho poprezeraj. Zisti, aký je to druh stromu. Ovoňaj ho. Prstami ho ohmataj. Napokon ho obím, nasaj z neho silu. Domov sa budeš vracať plný/ plná energie.

Prajem vám pekný týždeň plný zaujímavých zážitkov. Už teraz sa teším, ako mi napíšete, čo ste v lese prežili. Písať a posielať  fotky mi môžete na moju e-mailovú adresu lukcovadana@gmail.com.

Stále mi môžete posielať fotky z aktivít z predchádzajúcich týždňov. Nájdete ich vo fotogalérii podľa danej témy.

Fotogaléria: Čo skrýva les

/album/fotogaleria-co-skryva-les/a1587501123450-jpg/