30 maličkostí, ktoré sú dôležité pre deti

05.11.2020 20:45

Hoci sa niektoré drobné a obyčajné veci môžu dospelým zdať malicherné pre deti môžu byť natoľko významné, že si spomienky na ne ponesú celý život. Tu je niekoľko jednoduchých vecí, vďaka ktorým bude vaše dieťa veľmi šťastné.

Ak vám vaše dieťa vyrobí darček, ako napríklad náhrdelník, brošňu alebo vám nakreslí obrázok na tričko pre vaše dieťa znamená naozaj veľmi veľa, ak tento dar budete skutočne nosiť, tak, aby ho všetci videli.

Nalepte na dvere chladničky rodinnú mantru alebo slogan napríklad z obľúbenej rozprávky (Sme neporaziteľní! Nikdy sa nevzdávame! Sme rodinka úžasných!).

Ak máte viac detí, urobte si občas čas na každé dieťa osamote. Choďte spolu na prechádzku alebo spolu podniknite nejaký výlet.

Pribaľte k desiate lístok s láskavým alebo vtipným odkazom (a občas aj obľúbenú maškrtu).

Postavte si spolu vlastný svet z obľúbenej stavebnice.

Povedzte občas „áno“ niečomu, čo je u vás zvyčajne zakázané.

Popustite uzdu dieťaťu vo vás a prejavte skutočné nadšenie zo spoločnej jazdy na kolotoči alebo pri vodných zábavných aktivitách.

Ak sa pred dieťaťom pohádate, uistite sa, že vidí aj to, ako sa udobríte.

Občas prejdite mlčaním, ak izba vášho dieťaťa vyzerá, akoby sa cez ňu prehnala tornádo, jednoducho zatvorte dvere a pokračujte vo svojej činnosti namiesto kriku a rozkazovania.

Urobte si spoločný konferečný videohovor s viacerými príbuznými alebo starými rodičmi.

Ak vaše dieťa vyskúšalo nejaký koníček, no chce s ním skončiť, vyjadrite súhlas s týmto rozhodnutím, ak vidíte, že sa zbytočne trápi.

Dovoľte občas svojmu dieťaťu čľapkať sa v mlákach v okolí ak aj nemá práve najvhodnejšiu obuv či oblečenie.

Pomocou farbičiek a trblietok alebo nálepiek vyrobte svojmu dieťaťu narodeninovú pohľadnicu.

Ak je to vo vašich možnostiach vezmite si domáceho miláčika z útulku, ktorý potrebuje domov - a lásku vášho dieťaťa.

Skôr ako pri konfliktoch detí zakročíte, dajte svojmu dieťaťu šancu bojovať svoje vlastné bitky na pieskovisku alebo na ihrisku.

Ak vaše dieťa príde domov zo školy nevrlé a unavené, počkajte s množstvom otázok, keď sa trochu upokojí. Všetko môžete spolu  prebrať pri obľúbenej večeri.

Pestujte svoje vlastné rituály a tradície. Deti si budú neskôr s láskou spomínať na sobotné spoločné raňajky či spoločné výlety v zime na chatu.

Požiadajte svoje dieťa, aby vás pre zmenu ono niečo naučilo. Nezabudnite mu povedať, aký je dobrý učiteľ.

Umožnite svojmu dieťaťu, aby si samo vybralo svoje oblečenie.

Nechajte svoje dieťa, aby vás začulo, že o ňom poviete niečo úžasné alebo pochvalné.

Zostaňte spolu hore neskoro do noci, aby ste videli v lete padať hviezdy.

Vytlačte si fotografie svojich detí, aby ste sa pravidelne na ne mohli spolu pozerať.

Netlačte na dieťa, aby sa čo najrýchlejšie upokojilo. Aj ono sa potrebuje vyventilovať.

Urobte si občas palacinky v tvare srdca.

Uprostred domácich úloh si spravte tanečnú párty.

Vymyslite si spoločné tajné rodinné komunikačné znamenia, ktoré potom môžete použiť v rôznych situáciách pri cudzích ľuďoch.

Zaveste si v byte tabuľu, na ktorej si môžete nechávať správy.

Začnite vankúšovú bitku.

Zdieľajte svoje staré denníky, fotografie a listy z čias, keď ste boli vo veku svojho dieťaťa. Porozprávajte mu svoje spomienky z tých čias.

Poďakujte svojmu dieťaťu, keď niečo spraví samo od seba - aj keď len zavesí mokrý uterák bez toho, aby vás k tomu volalo.