Hovoriť deťom vždy celú pravdu?

11.02.2017 20:43
 
Mali by deti vždy počuť celú pravdu?
Žanet Kollárová
 
 
Mali by deti vždy počuť celú pravdu?  
Rodičia majú veľkú zodpovednosť za výchovu svojich detí a chcú mať s nimi priateľské vzťahy, ale často majú dilemu, do akej miery deťom hovoriť o veciach, ktoré by možno detské uši ešte nemali počuť. Akú „veľkú“ pravdu im povedať?
Pre každé dieťa platí niečo iné
Doktorka Gadhia-Smithová, washingtonská psychiatrička, to vidí tak, že neexistuje jeden manuál pre všetky deti. Hovorí: „Prvorodičia si prejdú množstvom pokusov a zlyhaní, a každé dieťa v rámci rodiny môže byť úplne odlišné. Vo všeobecnosti sú deti na rôznych úrovniach porozumenia, záleží to od vývinu osobnosti a veku.“
Na otázku, či poznáme vhodnú verziu pravdy pre určitý vek, doktorka odpovedá, že deti, ktoré nedosiahli vek 5 rokov nie sú schopné porozumieť komplexnosti života a vzťahových záležitostí. Do tohto veku by ich rodičia mali chrániť najviac. Čím je dieťa staršie, tým väčšmi potrebuje úprimné objasnenie a ponaučenie, radu, ktorá mu pomôže zjednotiť sa a postaviť si vlastný systém hodnôt.
Neklamte, ale ani nepovedzte všetko
Najčastejšou otázkou je, či je v poriadku, ak rodičia svojim deťom klamú. „Vo všeobecnosti nie je vhodné klamať,“ hovorí doktorka Gadhia-Smith, „samozrejme nie vždy je vhodné povedať celú pravdu. Rodičia musia použiť ich vnútorný hlas, aby zistili, čo je správne. Niektoré deti sú zrelšie ako iné, ale na druhej strane nie je dobré zneužiť vlastné dieťa ako váš podporný systém.“
 
Hľadajte pomoc zvonka
Čo, ak jeden z rodičov vykladá deťom všetky jeho muky a trápenia, napríklad počas rozvodu, odlúčenia od partnera alebo rozchodu? Toto môže byť pre dieťa skutočne priveľká emočná záťaž. Doktorka má pre rodičov pár rád, ako sa vyhnúť takémuto neprimeranému zaťažovaniu ich detí.
Ak rodič prechádza cez rozvod alebo odlúčenie, doktorka Gadhia-Smith hovorí, že je skutočne najlepšie pre všetkých, ktorých sa to týka, aby mali svoju vlastnú podporu mimo rodiny.
„Psychoterapia môže byť veľmi nápomocná pre deti, ktoré bojujú s protichodnými názormi rodičov a cítia sa uviaznutí v strede rozvádzajúcej sa rodiny. Rodičia musia dbať na to, aby nepoužili svoje deti ako ich najlepšieho priateľa alebo terapeuta. Môže to byť lákavé, pretože sú dostupné bez námahy, no môže to mať na dieťa škodlivý dopad,“ hovorí doktorka.
Pravda o rozvode
Čo sa týka rozvodu, do akej miery by mali rodičia dieťaťu povedať o ich rozhodnutí urobiť to? Hovorí sa, že „otecko bude na čas ďaleko cestovať“, no je to dobrý prístup? Čo je lepšie? A platí znovu, že to závisí od veku dieťaťa?
Doktorka tu odporúča otvorený prístup: „Najlepšie je byť úprimný a priamočiary. Akokoľvek to môže byť náročné, čím skôr sa dieťa zmieri s realitou, tým lepšie.“
To ale neznamená vypľuť všetky fakty, aby ste to mali za sebou. Podmienkou je štipka jemnosti. „Je dôležité dať dieťaťu dostatok potrebného času, aby pochopilo, čo to znamená rozvod a že tu bude preň jeho rodina stále (ak je to možné)“, hovorí odborníčka Gadhia-Smith, „dieťa musí pochopiť to, že ono rozvedené nie je, sú to rodičia, kto urobil toto rozhodnutie a to v prospech všetkých.“
„Taktiež je nevyhnutné hovoriť o osobe, s ktorou sa rozvádzate, v pozitívnom slova zmysle. Pamätajte si, že dieťa je „polovicou“ oboch z vás a potrebuje milovať matku aj otca. Formovanie ľútosti, empatie, zdvorilosti, ušľachtilosti a slušnosti je pre vývin dieťaťa počas rozvodu neoceniteľné.“
Význam čestného vzoru
Rodičia sú vzorom v ukazovaní toho, ako to vyzerá hovoriť pravdu. Toto je oblasť, s ktorou sa rodičia trápia, a preto im doktorka radí: „Pravdovravnosť u rodičov je rozhodujúca, pretože deti sa viac naučia z toho, čo vás vidia robiť ako z toho, čo im hovoríte, aby robili. Deti si potrebujú rozvinúť zručnosti v úprimnej komunikácii, v konfrontácii s náročnými životnými situáciami a pri zostavovaní primeraných hodnôt.
Postavte pravdu s láskou tvárou v tvár
Predpokladajme, že dieťa opakovane klame a rodičia chcú pomôcť ich dieťaťu zmeniť tento typ správania. Môže to byť obzvlášť ťažké vtedy, ak boli samotní rodičia prichytení pri lži ich deťmi. „Ak dieťa opakovane klame a rodičia to chcú zmeniť, dobrou metódou je konfrontovať pravdu s láskou a následne byť vzorom čestnosti, hovoriť o realite,“ vyjadrila sa doktorka Gadhia-Smith, „ak dieťa klame, môže mať zlý pocit z nejakého pohľadu na realitu, a vtedy môže byť veľmi nápomocné posvietiť si na toto správanie a zistiť, čo ho poháňa.“
Vyrovnávanie sa s pravdou v médiách
Informácie sú v médiách často brutálne, názorné a skreslené. I v tejto oblasti potrebujú rodičia často pomôcť v tom, čo majú povedať svojim deťom na to, čo vidia alebo počujú v médiách.
Vo všeobecnosti by rodičia nemali deti pre novinkami ukrývať, pretože nadmerná ochrana často nie je najlepším riešením, no nemali byť zájsť priďaleko ani v opačnom smere. Aj médiá si možno vyberať, aby dieťa dostávalo istý prísun informácií, ale aby to nebol iba výber negatívnych správ.
Podľa doktorky Gadhia-Smith: „Život je ťažký, mätúci a plný rozporov. A život nie je vždy fér. Správy by nemali byť ani zidealizované, ale ani premenené na démonov. Pre dieťa je nápomocné pochopiť svet taký, akým je. Nie je správne vytvárať deťom fantázie o svete, no zároveň ani vystavovať ich úplne všetkému.“
 

—————

Späť