Koronavírus na Slovensku. Môžeme teraz chodiť s deťmi von?

22.03.2020 19:18

Koronavírus na Slovensku: Môžeme teraz chodiť s deťmi von?

 

 

Na koronavírus nemáme liek. Musíme byť zodpovední a obmedziť riziko nákazy na minimum. Stretnutia viacerých rodín či skupiniek kamarátov neprichádzajú do úvahy.

MUDr. Katarína Kosová

Spoločné šantenie detských kamarátov na detských ihriskách sú nateraz minulosťou. Počasie nás však láka zobrať deti von. Pohyb vonku a slniečko posilňujú našu imunitu a v neposlednom rade prospievajú našej psychike. Ako sa správať zodpovedne a zároveň dopriať deťom aj sebe tieto výhody?

Infekcia koronavírusom je záludná v tom, že môžete byť nakazení, no nemusíte mať žiadne príznaky. Ukazuje sa, že toto vo vyššej miere platí pre deti. Nepodceňujte riziko a nevystavujte nákaze ostatných ľudí. Nespoliehajte sa na to, že nemáte vy ani vaše deti príznaky ochorenia. Deti aj seba musíte chrániť pred kontaktom s inými ľuďmi, obzvlášť so staršími osobami. Napriek tomu môžete za istých okolností chodiť von.

 

NA VLASTNOM DVORE AJ V PANELÁKU

Nesporne majú výhodu všetci, ktorí bývajú v rodinnom dome s dostatočne veľkým dvorom alebo majú možnosť stráviť izoláciu na chalupe. Tu niet nad čím váhať: deti sa môžu dosýtosti vyšantiť v domácom prostredí, skákať na trampolíne či stavať pieskové hrady.

Koronavírus “neskočí” na susedove deti, pokiaľ vaše deti neskočia z trampolíny priamo k nim do dvora. Ak chcete prehodiť vonku cez plot zopár slov so susedom, nemusíte sa báť. Dodržujte bezpečnú vzdialenosť a pre istotu použite rúško.

Viac kreativity musia prejaviť rodičia bývajúci s deťmi v paneláku. Ak vám nestačí olovrant na balkóne a v byte sa s deťmi idete zblázniť, môžete ísť von. Musíte však dodržať pravidlá. 

Vyhnite sa používaniu výťahu. Choďte radšej po schodoch, dieťa držte za ruku, nech nechytá zábradlie. Samozrejmosťou je použitie rúška a ideálne aj rukavíc. Týmito pomôckami vyzbrojte aj seba aj deti. Ak stretnete suseda či susedku, nezastavujte sa na kus reči. Dodržujte odporúčanú vzdialenosť od suseda najmenej 5 metrov, nech to vyzerá akokoľvek smiešne a obíďte sa čo najrýchlejšie. 

 

ZABUDNITE NA IHRISKÁ

S deťmi nechoďte na ihriská, ale na lúku či do lesa. Vyhnite sa turistickým cieľom a trasám, po ktorých sa pohybuje veľa ľudí. Jedlo si vezmite so sebou, nič nenakupujte a nekontaktujte sa s nikým, koho stretnete na vzdialenosť menšiu ako 5 metrov.

Nepoužívajte hromadnú dopravu. Aby ste obmedzili kontakt s inými deťmi alebo dospelými na minimum, môžete sa ísť bicyklovať. Počas bicyklovania v prírode nikoho nenakazíte. Bicyklovať sa môžete aj s malými deťmi vďaka moderným cyklovozíkom, ktoré si dokážete pripojiť za svoj bicykel. Určite sa vyhnite používaniu hromadných dopravných prostriedkov.

Počas prechádzky môžete hľadať prvé liečivé bylinky - už je vidno podbeľ, jahodový list, pľúcnik aj veroniku lekársku. Poznávajte stromy podľa kôry, je to iný level ako keď už majú listy. Doma si môžete na bylinky ušiť vrecká a po usušení ich uskladniť, prípadne si z čerstvých pripraviť čajík na imunitu. Alebo si na lúke si spravte piknik zo zásob, ktoré ste si doma nachystali.

Na miestach vonku, kde nie sú iní ľudia, nemusíte mať rúško.  Rúškom chránite najmä ostatných.

Najdôležitejšie je, aby ste sa nezdružovali s inými osobami, nepozývali priateľov či širšiu rodinu k týmto aktivitám či návštevám. S každou ďalšou osobou v skupine sa mnohonásobne zvyšuje riziko, že sa niekto s nákazou stretol. 

OPATRNOSŤ AJ PRI NÁVRATE

Keď sa vraciate do paneláku, o správaní sa v spoločných priestoroch platí to, čo smerom von z domu. Rúško povinne, namiesto výťahu po schodoch, nechytajte zábradlie. Zdržte sa tam len na nevyhnutný čas - presun do bytu. Po príchode si zložte rúška.

Ak sú jednorazové, vyhoďte ich, látkové operte a po uschnutí ožehlite. Umyte sebe aj dieťaťu ruky mydlom najmenej počas 20 sekúnd (môžete si počas umývania zaspievať nejakú pesničku, čo trvá aspoň 20 sekúnd) a ruky vydezinfikujte. 

Ak máte školopovinné deti, zaveďte im režim - dopoludnia úlohy, učenie a povinnosti zo školy, domáce práce namiesto výtvarnej a techniky a popoludní pohyb vonku namiesto telesnej. Pečte spolu domáci chlebík, ukážte im ako sa uskromniť a prežiť zo zásob.

Hľadajte spolu jednoduché recepty z toho, čo práve máte doma. Vysvetľujte deťom, čo sa práve okolo nich deje. Môžete im dať lekciu z morálky, etiky, biológie aj finančnej gramotnosti súčasne.

NUTNÉ ZLO ALEBO JEDINEČNÁ PRÍLEŽITOSŤ?

Na nútenú izoláciu sa dá pozerať aj pozitívne. Máte veľkú príležitosť svoje deti naučiť zodpovednosti a vysvetliť im veľa vecí - čo je to ohľaduplnosť, prečo majú chrániť seba a ako sú zodpovední aj za druhých. Môžete im ukázať, ako zmysluplne tráviť čas, ktorý zrazu máte spoločne len ako rodina. 

Poznámka: Uvedený text sa týka tých, ktorí neboli v cudzine a nemajú príznaky ochorenia. Ak ste boli v cudzine, platí prísna karanténa, nechoďte nikam mimo vlastného domu a dvora, v horšom prípade len bytu a požiadajte susedov, priateľov alebo známych o pomoc s nákupmi a inými potrebami. Ak máte príznaky ochorenia COVID-19, konzultujte lekára telefonicky, nenavštevujte žiadne zdravotnícke zariadenie. S odborníkom prediskutujte aj dĺžku izolácie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

—————

Späť