Pediatrička radí, ako podporiť správne imunitu dieťaťa

01.12.2021 07:11

Sú sirupy a vitamíny cestou k lepšej imunite? 

Pediatrička vysvetľuje, ako podporiť imunitu dieťaťa správneČím podporiť deťom imunitu? Radí pediatrička

Alena OravskáAutor článku


Ako ochrániť svoje dieťa pred chorobou. Oslabená imunita môže znamenať časté prechladnutia, virózy, rýchle nakazenia a presoplené dni. Čo robiť, aby vaše dieťa zostávalo doma v posteli čo najmenej?
Hliva, rakytník, C vitamín? Je najvyšší čas podporiť imunitu dieťaťa
Školský rok sa už naplno rozbehol, pomaly ale isto prichádza jeseň, ochladenie a s nimi spojené sychravé počasie a zvyšujúci sa výskyt vírusov, prechladnutí, či chrípky.
Práve oslabená imunita detí môže znamenať vážnu prekážku v živote celej rodiny. Ak ju zanedbáte, čakajú vás časté návštevy u lekára, vynechanie školy a samozrejme aj práce a čerpanie OČR. A do tejto nočnej mory sa určite dostať nechcete.


Je to veda
Imunita je zložitý systém obranných mechanizmov, ktorými sa organizmus bráni pred vonkajšími škodlivými látkami vnikajúcimi do tela. Vďaka dokonalo správnemu fungovaniu imunitného systému by sme mali byť úplne zdraví, no tak to nefunguje.
Na oslabenie detského, ale aj dospelého, imunitného systému vplýva veľa faktorov ako napríklad časté infekcie, zlá životospráva, málo spánku, stres, dlhodobé užívanie antibiotík, ale aj negatívne emócie.
Oslabiť imunitu je veľmi ľahké a naopak podporiť ju je ťažké. Viete ale podniknúť viaceré kroky, aby sa počet ochorení u vášho dieťaťa nezvyšoval.
Sirupy aj vitamíny sú cesta, ale len tie , ktoré majú klinickými štúdiami potvrdenú účinnosť
Veľa mamičiek už v týchto dňoch siahlo po rôznych vitamínoch či sirupoch, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach a detičkám ich začínajú podávať. Podľa odborníkov je to správny krok.
„Práve v tomto období, keď naplno začínajú škôlky, školy a kolektívne zariadenia, tak prenos vírusov je veľmi jednoduchý. Odporúčam dieťaťu podávať sirupy a vitamíny na podporu imunity, ktoré majú klinickými štúdiami potvrdenú účinnosť. Je dobré poradiť sa s lekárom, alebo lekárnikom, ktoré produkty sú na podporu imunity u detí najlepšie,“ povedala všeobecná lekárka pre deti a dorast Jana Snopková.


Hliva, rakytník a C vitamín
Výživové produkty na podporu imunity sú vhodné pre deti od 1 roka. Pri nakupovaní a po porade s odborníkom sa zamerajte hlavne na zloženie doplnkov. „Odporúčam prípravky s hlivou ustricovou, C-čkom ako antioxidantom, rovnako dobrý na imunitu je aj rakytník,“ vymenovala pediatrička. Vhodné sú aj šípky, citrón či echinacea.
Samostatne, alebo kombinovane
Na trhu sú rôzne sirupy, či vitamíny, ktoré jednotlivé zdravé zložky obsahujú samostatne alebo sa predávajú ako mix.
„Je to individuálne od každého prípravku, takže sa nedá hovoriť konkrétne. Niektoré sú naozaj lepšie kombinované a niektoré nie. Nie každý C vitamín je taký, ktorý funguje a nie každá hliva má taký efekt, ako tie kvalitnejšie prípravky. V lekárni sú aj produkty, ktoré nie sú na dobrej úrovni, takže pred nákupom je vhodné poradiť sa s lekárom, alebo lekárnikom, ktorý vitamínový produkt sa oplatí kúpiť a je overený,“ odporúča lekárka


Už je najvyšší čas
Imunita u detí nie len s nástupom do škôl, ale aj s prichádzajúcim sychravým počasím už pomaly dostáva pekne zabrať, a preto je už najvyšší čas začať s jej podporou. „Posledný augustový týždeň až prvá polovica septembra sú najvhodnejším obdobím na štart podávania prípravkov, aby to malo požadovaný efekt,“ hovorí zo skúseností pediatrička.
Až do zimy
To, ako dlho budete deťom vitamíny podávať je veľmi individuálne. Nič však nepokazíte, ak vydržíte až do zimy. „Sú prípravky, ktoré sa dávajú vkuse celé 3 mesiace a potom sú také, ktoré sa dávajú len pár dní, chvíľu sa počká a znovu sa pokračuje,“ doplnila.


Zdravie počas celého roka
Podľa detskej lekárky by rodičia nemali deťom dopĺňať iba vitamíny z lekárne, ale imunitu im podporovať počas celého roka, a to správnou životosprávou. „Rodičia by mali dbať na pestrú a vyváženú stravu, doplnenú o ovocie a zeleninu, pravidelný pohyb a dostatok spánku. Samozrejme nič nepreháňať, ale ani dieťa neobmedzovať, nestrániť sa ani kolektívu, ani pobytu vonku, “ povedala všeobecná lekárka pre deti a dorast Jana Snopková,
V závere doplnila, aby sme kládli dôraz aj na otužovanie dieťaťa sprchovaním vlažnou vodou, vhodné je aj plávanie, miestnosti, v ktorých sa dieťa zdržiava, by nemali byť prekúrené a dôležité je časté vetranie. Všetky tieto aspekty zlepšujú celkovú imunitu dieťaťa a dôležité je aj správne dávkovanie vitamínu D, hlavne v zimnom období, keď je málo slnka.

—————

Späť